Westgate UHX-230W-MP-40K LED Manufacturing New Generation UFO Highbay 4000K 80 CRI 120-277V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : UHX-230W-MP-40K
BRAND : Westgate
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Westgate UHX-230W-MP-40K
UHX-230W-MP-40K Product Description
In a Aluminium Shell designed for heat dissipation, UHX is IP65
water resistant rated and ideal for general site lighting, alleys,
loading docks, doorways, pathways, parking areas, warehouses and
storage buildings.
SPECIFICATIONS:
ELECTRICAL SPECIFICATIONS:
• Input Wattage: 100W/ 150W/ 200W/ 230W
• Input Voltage: 120-277V AC 50/60Hz
• Power Factor: >0.9
• THD: <20%
• Efficacy: 155/ 150/ 145/ 140 LPW
Mechanical:
• ADC12 Aluminum Heat Sink, Outdoor Powder Coating Finish
• Optical Lens: PC Materials High Light Transmittance,
Anti-UV, Fire-Resistant
• LED: LUMILEDS 2835
• LED PCB Board: High Conductive, Waterproof, Aging
Resistance, salt mist Resistance, Ensure the Safety
and Long Lifespan
• Operating temperature: -40°F to 122°F
• IP rating: IP65, Wet Locations
• 5-Year Warranty
Lighting:
• Dimming: 0~10V