Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LSN-2FT-20W-MCT-D-SEN
BRAND : Westgate
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Westgate Lighting LSN-2FT-20W-MCT-D-SEN
LSN-2FT-20W-MCT-D-SEN Product Description
SPECIFICATIONS:
Voltage: 120-277VAC 60Hz
Wattage: 20W
Power Factor: >0.99
Efficacy: 130 LPW
White Finish
Lens: Polycarbonate Frosted Lens, Shatter Resistant
Translucent Lens Caps Illuminate with the Light
Integrated Lens & LED Module for Easy Installation & Ceiling Mount or Suspended Mount
Junction Box Cover Kit Included, it sits on any 3" or 4" Round Junction Boxes
Operating Temperature: -4ºF -122ºF
Housing: Cold-rolled Steel
Lens: Polycarbonate Frosted Lens
IP20, Indoor Use Only
5-Year Warranty
Dimmable: 0~10V Dimming
Total Lumens: 2600LM
Color Temperatures: 3500K/4000K/5000K
Multi-CCT (Selectable switch inside fixture)
Color Rendering Index: CRI ≥ 80
Reduces Energy Consumption up to 80%