Visual Comfort Architectural SLWS34527BZ-277 Sean Lavin Lassell 2 Light 2.7 inch Bronze ADA Wall Sconce Wall Light in 277V, 7.2W, 2700K
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SLWS34527BZ-277
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Visual Comfort Architectural SLWS34527BZ-277
SLWS34527BZ-277 Product Description
Features:
Constructed from steel
Integrated LED lighting
Capable of being dimmed
Rated for installation in damp locations
Title 20 and Title 24 compliant
ADA compliant
Covered by Visual Comfort's 5 year manufacturer warranty
Dimensions:
Height: 10-13/16"
Width: 3"
Extension: 2-11/16"
Product Weight: 2 lbs
Shade Height: 10-13/16"
Shade Width: 3"
Shade Depth: 2-11/16"
Backplate Height: 9"
Backplate Width: 6"
Backplate Depth: 1/2"
Electrical Specifications:
Wattage: 7.2 watts
Number of Light Source(s): 2
Lumens: 864
Color Temperature: 2700K
Color Rendering Index: 90 CRI
Average Hours: 50000
Voltage: 277V