Visual Comfort Architectural SLPD55227ALBNR-277 Sean Lavin Collier 1 Light 2 inch Polished Nickel Line-Voltage Pendant Ceiling Light
Available: In stock
SKU : SLPD55227ALBNR-277
View full details
Visual Comfort Architectural SLPD55227ALBNR-277
SLPD55227ALBNR-277 Product Description
Specifications:
Finish: Polished Nickel
Color: Alabaster
Option: Size 048, Junction Box Driver, 277V
Size: 2"W x 51.6"H
Shipping Weight: 19.00 lbs
Product Weight: 15.00 lbs
Dimmer: 0-10V
 Must supply 2 extra wires from dimmer to power supply in canopy
Materials: Brass, Aluminum, Alabaster
Slope Ceiling Compatible: Yes
Lamp Source: LED
Bulb:
     1 x LED/16.4W/277V LED
      Integrated LED module
Total Wattage: 16.4 watts
Lamp Color: 2700K
Color Rendering: 90 CRI
Delivered Lumens: 904 lumens
Lumens/Watt: 55.12
Lamp Life: 50000 hours
Canopy: Round, 4.5" Dia x 0.8"H
Driver Location: Junction Box
Shade Dimensions: 2" Dia x 3.2"H