Visual Comfort Architectural ENN2R-LO935AAI12Z ENTRA Niche 2" LED Round Adjustable Downlight - 3500K, 480 Lumens, 90 CRI, 7.5W, 12V - Antique Bronze - 30°/60° Beam - IC Airtight
Available: In stock
SKU : ENN2R-LO935AAI12Z
View full details
Visual Comfort Architectural ENN2R-LO935AAI12Z
ENN2R-LO935AAI12Z Product Description
Entra 2" LED Adjustable Niche Lights bring versatile and easy-to-install accent lighting to interior and exterior spaces. Available in both 12V and 120V versions, these units offer adjustable aiming (35º tilt, 359º rotation) in multiple color temperatures, and include both a 30º and 60º lens. Entra 2" LED Niche Lights are ideal for alcoves or built-in shelving, drawing attention to architectural details and improving overall illumination.
Specifications:
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENN2R-LO935AAI12Z
Size: 2" Round
Wattage: 7.5W
Color Temperature: 3500K
Beam: 30º, 60º
Function: Adjustable
Voltage: 12V
Dimming: 12V (ELV only) Down to 5%
Type IC Airtight
Easy spring-action installation
Tool-free Hot-aiming (35° tilt; 359° rotation)
Width: 2.6"
Height: 3.5"
Lamping: 7.5W LED