Visual Comfort Architectural ENN2R-LO927ADI12W
ENN2R-LO927ADI12W Product Description
Entra 2" LED Adjustable Niche Lights bring versatile and easy-to-install accent lighting to interior and exterior spaces. Available in both 12V and 120V versions, these units offer adjustable aiming (35º tilt, 359º rotation) in multiple color temperatures, and include both a 30º and 60º lens. Entra 2" LED Niche Lights are ideal for alcoves or built-in shelving, drawing attention to architectural details and improving overall illumination.
Specifications:
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENN2R-LO927ADI12W
Size: 2" Round
Finish: White
Wattage: 7.5W
Voltage: 12V
Color Temperature: 2700K
Lumen: 480
CRI: 90
Beam: 30º, 60º
Function: Fixed
Dimming: 12V (ELV only) Down to 5%
Type IC Airtight
Easy spring-action installation
Width: 2.6"
Height: 2.9"
Cutout: 2.38"