Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L15WD31DN-C-B Entra CL 3" Round Remodel Flanged Downlight – 15W – Warm Dim 3000K-1800K – 945 Lumens – 90+ CRI – Champagne Reflector – Black Flanged Trim
Available: In stock
SKU : ENCL3RRF-L15WD31DN-C-B
View full details
Visual Comfort Architectural ENCL3RRF-L15WD31DN-C-B
ENCL3RRF-L15WD31DN-C-B Product Description
The ENTRA CL 3" Remodel Adjustable, Fixed, and Wall Wash Downlights offer a cost-effective alternative for residential, multi-family, and hospitality remodel applications. Engineered for high performance and reliability, ENTRA CL 3" is easily configurable with a feature set that offers flexibility without an overwhelming list of options. The ENTRA CL 3" Remodel Adjustable, Fixed, and Wall Wash Downlights offer LED options with Static White and Warm Dim
Specifications
Brand: Visual Comfort Architectural
SKU: ENCL3RRF-L15WD31DN-C-B
Fixture Type: Downlight
Wattage: 15 Watts
Lumen Output: 945 Lumens
Color Temperature: Warm Dim (3000K-1800K)
CRI: 90+
Beam Angle: Fixed (non-adjustable)
Dimming: Reverse-phase, forward-phase, TRIAC, and 0-10V dimming down to 1%
Housing: Non-IC rated, galvanized steel and cold-rolled steel
Reflector Finish: Champagne
Trim Finish: Black
Certifications: ETL Listed
Lifespan: 50,000 hours (L70)
Voltage: 120V
Power Supply: Constant current driver with ≥0.9 power factor and ≥80% efficiency