Visual Comfort Architectural 700BLT38GNB-LED930 Sean Lavin Belterra LED 38 inch Chandelier Ceiling Light, Integrated LED, Natural Brass Finish
Available: In stock
SKU : 700BLT38GNB-LED930
View full details
Visual Comfort Architectural 700BLT38GNB-LED930
700BLT38GNB-LED930 Product Description
Specifications:
Finish: Natural Brass
Size: 38.2"W x 28.4"H
Lamp Source: LED
Bulb: 16 x LED/3.13W/120V LED Integrated LED module
Total Wattage: 50.08 watts
Lamp Color: 3000K
Color Rendering: 90 CRI
Delivered Lumens: 3974 lumens
Lumens/Watt: 79.35
Lamp Life: 50000 hours
Canopy: Round, 5.2" Dia x 4.9"H
Downrods: Two 6", Four 12"
Driver Location: Canopy
Max Ceiling Slope: 35 Degrees
Adjustable Overall Height: 34"-94"