Visual Comfort Architectural 700BLT38B-LED935 Sean Lavin Belterra LED 38 inch Chandelier Ceiling Light, Integrated LED, Color Temperature 3500K, Matte Black
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : 700BLT38B-LED935
Category : Led Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Visual Comfort Architectural 700BLT38B-LED935
700BLT38B-LED935 Product Description
Specifications:
Finish: Matte Black
Size: 38"W x 17.3"H
Shipping Weight: 13.50 lbs
Product Weight: 8.50 lbs
Dimmer: Low Voltage Electronic
Materials: Aluminum, Acrylic
Slope Ceiling Compatible: Yes
Lamp Source: LED
Bulb: 12 x LED/4.18W/120V LED Integrated LED module
Total Wattage: 50.16 watts
Lamp Color: 3500K
Color Rendering: 90 CRI
Delivered Lumens: 3974 lumens
Lumens/Watt: 79.23
Lamp Life: 50000 hours
Canopy: Round, 5.2" Dia x 4.9"H
Downrods: Two 6", Four 12" Included
Max Ceiling Slope: 35 Degrees
Adjustable Overall Height: 22.5" - 70.5"