Task Lighting LT2PX24V39-10W 10 Watt 36" TandemLED Series Recessed LED Light Bar - 27K-50K - 24V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LT2PX24V39-10W
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Task Lighting LT2PX24V39-10W
LT2PX24V39-10W Product Description
The LT2PX24V39-10W is a 36" long recessed LED light bar that provides 667 lumens of CCT-tunable white light and the following features:
24V operation (DC plug-in or hardwired power supply required and sold separately - see 'Frequently Bought Together' products above)
CCT-tunable: choose from all white light color temperatures from warm 27K through daylight 50K
Dimmable with compatible dimmers
High CRI of 90+ for true color rendering
120º beam angle
Mounting hardware included for installation
8mm tape lighting pre-assembled in aluminum housing with frosted lens
Patented two-wire technology
No ultraviolet or infrared light emitted
Wet location IP65 rated
Operating temperature: -4º to 140º F
30,000 hour rated
Specifications:
Manufacturer:Task Lighting
Under Cabinet Type:Low Voltage, Light Bars, CCT Tunable
Manufacturer Part Number:LT2PX24V39-10W
UPC:840002591607
Lumens:667 Lumens
Wattage:10 Watts
Input Voltage:24V
Dimmable:0-10V
Color Temperature:CCT Tunable
Color:White
Rated Hours:30,000 Hours
Min Operating Temp:-4 Degrees F
CRI:90+
Special Features:CCT Selectable, Wet Location Rated
Length:35.69"
Width:0.63"
Height:0.5"