Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LS4PX24V39-11W4
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Task Lighting LS4PX24V39-11W4
LS4PX24V39-11W4 Product Description
Specifications:
Manufacturer: Task Lighting
SKU: LS4PX24V39-11W4
UPC: 196734002561
Series: 400 Lm/ft Single-White 24V
Input Voltage: 24-volt DC
Color Temperature (Kelvin): Cool white 4000K
CRI (Color Rendering Index): 90+
LED Type: 2835 SMD
Lumens: 400 lumens per foot
Max Run: Refer to power supply specs
Dimmable: 5% – 100%
Rating: cULus Listed
Rated Life: 50,000 hrs
LED Beam Angle: 120°
LED Spacing: 1/4”
Mounting: Mounting Clips and Screws (included)
Wiring: 20/2 stranded
Operating Temperature: -4ºF to 140ºF (-20ºC to 60ºC)
Environment: Damp, Wet, Dry locations
Construction Material: Heat-resistant 10 mm PCB, micro-waterproof spray silicone IP65 rated, extruded aluminum, polycarbonate (lens)