Task Lighting LCR90-S4-25WWT3 90" Lighted Closet Rod - 3000K - Aluminum Profile - Frosted Lens - White - 24V
Available: In stock
SKU : LCR90-S4-25WWT3
View full details
Task Lighting LCR90-S4-25WWT3
LCR90-S4-25WWT3 Product Description
Brighten your closet with the Task Lighting 24V LED Lighted Closet Rod, offering 400 lumens per foot in either 3000K or 4000K light temperatures, giving you options to set the perfect mood. Available in multiple finishes, it adds a touch of elegance to your space. The preinstalled EZ screw-down connectors on both ends and included color coordinating flanges make installation a breeze. Optional top-mounted support and shelf support brackets are also available separately for added convenience. This rod allows for easy customization, ensuring it's a perfect fit for your closet needs.
Specifications:
Brand: Task Lighting
Manufacturer Part Number: LCR90-S4-25WWT3
UPC: 196734043830
Lumens: 3,000 Lumens
Wattage: 25 Watts
Input Voltage: 24V
Dimmable: 120V
Color Temperature: 3000K
Color: White
Rated Hours: 50,000 Hours
Min Operating Temp: -4 Degrees F
CRI: 90+
Dimensions
Length: 90"