Nora Lighting NLR-404/75/2EL 4" Low Voltage Remodel Housing 4" Low Voltage Housing - 277V/12V Electronic Transformer - 75W
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NLR-404/75/2EL
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Recessed Housings
Request A Quote
View full details
NORA Lighting NLR-404/75/2EL
NLR-404/75/2EL Product Description
4" low voltage remodel housing for installation into existing sheet rock ceilings where access is only available from below the ceiling. A wide variety of attractive adjustable trims allows fine-tuned aiming of direction light sources.
SPECIFICATIONS :
Clearance: Non-Insulated housings require a minimum clearance of 3” from thermal insulation and 1/2” from adjacent building components.
Junction Box: Prewired 15 cubic inch 0.06" thick galvanized steel, with six 1/2" knockouts and four Romex pryouts and snap on covers. All leads are #18AWG wire, the ground wire is connected to the bottom, and quick connectors are supplied on all leads. Through branch circuit wiring, (4-in, 4-out).
ELECTRICAL
Input Voltage: 120V or 277V (must specify)
Output Voltage: 12V
Socket: Bi-Pin GU5.3 socket with heat shield
Wattage: 20W-75W (must specify)
Lamp: 12V MR16 (not included)