Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NIO-4PSTLNDC35XMPW/HL
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Nora Lighting NIO-4PSTLNDC35XMPW/HL
NIO-4PSTLNDC35XMPW/HL Product Description
4" PLUS Trimless Iolite downlights have no exposed trim flange and do not extend beyond the ceiling plane. Iolite PLUS Trimless requires a PLUS Trimless Mud Ring and New Construction housing. Deep regressed cone reflectors optimizes visual cut-off.Compatible Iolite Housings: NHIOICD-4PS & NHIOICDCP-4PSRequired Mud Ring: NIO-TLMR-4PSLumens / Wattage: 1500lm to 2500lm / 20W to 28W (determined by housing)Color Temperature: 3500KOptics: Three field changeable optics includedFinish: Matte Powder WhiteAccessories: Snoot, Collar and Louver available
SPECIFICATION:
Brand: Nora Lighting
Collection: Iolite PLUS
SKU: NIO-4PSTLNDC35XMPW/HL
UPC: 732180557189
Bulbs Included: No
Color Temperature: 3500K
Total Lumens: 1500
Dimensions and Weight:
Length: 3.50 in.
Width: 3.50 in.
Height: 4.13 in.