NORA Lighting NHAPIC-3S15L23525DP 3" Apollo Square IC Air-Tight Housing with Field Changeable Optics, 1500 Lumen, 120V, 1.25" to 1.625" Ceiling Thickness, Color Temperature 3500K, Beam Angle Spot (26°)
Available: In stock
SKU : NHAPIC-3S15L23525DP
View full details
Nora Lighting NHAPIC-3S15L23525DP
NHAPIC-3S15L23525DP Product Description
3" Apollo IC Air-tight new construction housing for use with 3" Apollo flanged and flangeless trims. Shallow 4-1/8" housing includes the adjustable LED mechanism and reinforced bar hangers. A detachable roof allows for serviceability from below and above the ceiling.
Features:
Wattage: 15W
Voltage: 120V
Color Temperature: 3500K
Lumens: 1500
CRI: 90+
Beam Spread: Spot (26°)
Dimming: Triac / ELV
Dimensions
Ceiling Thickness: 1.25" to 1.625"
Length: 17.13"
Width: 10.75"
Height: 4.13"
Ceiling Cut-Out: 3.38" x 3.38"