NORA Lighting NHAPIC-3R10L13540DC 3" Apollo Round IC Air-Tight Housing with Field Changeable Optics, 1000 Lumen, 120-277V, 0.875" to 1.25" Ceiling Thickness
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NHAPIC-3R10L13540DC
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Nora Lighting NHAPIC-3R10L13540DC
NHAPIC-3R10L13540DC Product Description
3" Apollo IC Air-tight new construction housing for use with 3" Apollo flanged and flangeless trims. Shallow 4-1/8" housing includes the adjustable LED mechanism and reinforced bar hangers. A detachable roof allows for serviceability from below and above the ceiling.
Features:
Housing only. Trim sold separately.
Wattage: 10W
Voltage: 120-277V
Color Temperature: 3500K
Lumens: 1000
CRI: 90+
Beam Spread: Narrow Flood (38°)
Dimming: 0-10V
Dimensions:
Ceiling Thickness: 0.875" to 1.25"
Length: 17.13"
Width: 10.75"
Height: 4.13"
Ceiling Cut-Out: 3.38"