Nora Lighting NELOCAC-11RP927W 11 Inch ELO+ LED Surface Mount Luminaire, 1700lm / 24W, 2700K, 90+ CRI, 120V Triac/ELV Dimming, White Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NELOCAC-11RP927W
BRAND : NORA Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Nora Lighting NELOCAC-11RP927W
NELOCAC-11RP927W Product Description
ELO family of LED luminaires are a thin 1/2" surface mounted luminaire with dedicated color temperature. Luminaire is available in 6", 8" or 11" sizes and mounts easily over a standard or fire rated junction boxes. The ELO family has two options: The standard ELO fixture, which is 80 CRI and only available in a white finish, and the upgraded ELO+ fixture, which meets CA JA8-2019 at 90 CRI and has interchangeable trims to achieve different finishes.
FEATURES :
· Dedicated color temperatures at 80 CRI (ELO) or 90 CRI (ELO+)
· Available in three sizes (6", 8" or 11")
· Dimmable with Triac or ELV dimmers
· ELO+ Series includes an integral magnet allows optional finish ring to attach seamlessly*
· 5-year limited warranty
SPECIFICATIONS :
Construction:
Mounting:
Steel bracket can be used to surface mount on junction box. Optional torsion springs are available for retrofitting 5" or 6" recessed housings.
ELECTRICAL
Input Voltage:
120V
Lumens / Wattage:
6" = 700lm / 12W; 8" = 1100lm / 18W; 11" = 1700lm / 24W
Color Temperature:
2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K
CRI: 80 or 90
Operating Temperature:
0-45°C