MaxLite SHF515U-50WLYRPC FieldMax Sports - High Output Floods Sports/Ho Flood - 515W, 120-277V, 10K Surge Protector, Wide Lens (120 Degrees), 5000K, Black, Yoke
Available: In stock
SKU : SHF515U-50WLYRPC
BRAND : MaxLite
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite SHF515U-50WLYRPC
SHF515U-50WLYRPC Product Description
or agricultural landscapes. In addition it offers high voltage (480V) and a variety of integral controls options including a dynamic theatrical effect for sports venues.
Specifications:
Brand MaxLite
Wattage:515W
Input Voltage:277/480V
Lumens / Brightness:76448.6lm
Light Kelvin:5000K
Life Hours:100000
CRI:70+
Beam Angle:100
Power Factor: 0.9
Product Height: 17.3in
Product Length: 17.2in
Product Weight: 32.0lb
Product Width: 20.6in