MaxLite SHF515H-50NLYRPC 515W LED FieldMax Sports - High Output Floods Light W/ 20K Surge Protector, 220-480V, Narrow Beam (30 Degrees), Color Temperature 5K, Yoke, Nema 3-Pin Photo Cell Receptacle, Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SHF515H-50NLYRPC
BRAND : MaxLite
Category : LED Outdoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite SHF515H-50NLYRPC
SHF515H-50NLYRPC Product Description
The FieldMax Sports/HO Flood is the perfect solution for either sports fields or large areas. It has 3 wattage packages and up to 5 optical choices which can be tailored to your specific application. It works great for football, soccer, baseball, and multi-purpose recreational fields. It works equally well in large-area situations such as transportation terminals or agricultural landscapes. In addition, it offers high voltage (480V) and a variety of integral control options including a dynamic theatrical effect for sports venues.
Specifications:
Brand Maxlite
Watts (W) 515
Voltage (V) 277-480
Delivered Lumens (lm) 76448.6
Efficacy (lm/W) 149
Color Rendering Index (CRI) ≥70
Color Temperature (K) 5000
Equivalent Wattage 1000W MH