Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : FMP13V10WCSWN6EM
BRAND : MaxLite
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
MaxLite FMP13V10WCSWN6EM
FMP13V10WCSWN6EM Product Description
Available in 11”, 13”, and 15” sizes with a smooth white finish, it offers wattage and CCT selectability (2700K–5000K) to suit a wide range of applications. With a CRI ≥90, 120° beam angle, and versatile dimming options (120V Triac or 120–277V 0-10V), the fixture ensures high-quality illumination and control.
Specifications:
SKU: FMP13V10WCSWN6EM
UPC: 767627086625
Brand: MaxLite
Watts (W): 10/15/20
Voltage (V): 120-277V
Delivered Lumens (lm): 750/1125/1500
Efficacy (lm/W): 75
Color Rendering Index (CRI): ≥ 90
Color Temperature (K): 2700 / 3000 / 3500 / 4000 / 5000
Beam Angle: 120
Power Factor: 0.90
Min. Ambient Temp (°F): -4
Max. Ambient Temp (°F): 104
Size: 13"