Lutron SF-12P-277-3-BL Skylark 3-Way Preset Dimmer W/ON OFF Switch - 6A -277V - Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : SF-12P-277-3-BL
BRAND : Lutron
Category : Dimmers / Lighting Controls
Request A Quote
View full details
Lutron SF-12P-277-3-BL
SF-12P-277-3-BL Product Description
The original designer-style dimmer from Lutron, the Skylark has a convenient rocker switch and a slide control that's equally easy to operate. The Lutron SF-12P-277-3 Skylark 3-Way 6A Preset Dimmer with On/Off Switch 277V available at PROLIGHTING has blackout memory to retain settings in the wake of a power failure, a mechanical air-gap switch to disconnect load power and RFI suppression.
Features:
Rocker switch returns light to your favorite light level
Slide up to brighten, down to dim (Adjust light to suit any activity)
1000W preset dimmers have voltage compensation which maintains stable light levels, despite line voltage variations
Use with Lutron 3-wire line-voltage control electronic dimming ballasts
100% factory tested
Coordinating Claro and Stainless Steel wallplates only (sold separately)
Specifications:
Manufacturer: Lutron
Switch Type: Slider
Manufacturer Part Number: SF-12P-277-3-BL
UPC: 027557680844
Amps: 6 Max
Input Voltage: 277V