Lutron NTCL-250-BR Nova T Slide-to-Off LED+ Dimmer, Single Pole, 250W LED/CFL, 1000W Incandescent/Halogen, 400W Hi-lume, Brown Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : NTCL-250-BR
BRAND : Lutron
Category : Dimmers / Lighting Controls
Request A Quote
View full details
Lutron NTCL-250-BR
NTCL-250-BR Product Description
Features:
Single pole dimmer
120V, 250W LED/CFL, 1000W incandescent/halogen, 400W Hi-lume 1% LED driver (max. 10)
Slide up to brighten, slide down to dim
1-gang wallplate included
Specifications:
Manufacturer: Lutron
Manufacturer Part Number: NTCL-250-BR
UPC: 784276107525
Color/Finish: Brown
Input Voltage: 120V