Lutron CTCL-150-IV Skylark Contour Slide-to-Off LED+ Dimmer Switch, 150W LED or 600W Inc/Hal, 1 Pole Only, 120V, Ivory Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : CTCL-150-IV
BRAND : Lutron
Category : Dimmers / Lighting Controls
Request A Quote
View full details
Lutron CTCL-150-IV
CTCL-150-IV Product Description
Lutron Skylark Contour Slide-to-Off LED+ Dimmer Switch, 150W LED or 600W Inc/Hal, 1 Pole Only, 120V, Ivory Finish.
Features:
Select light level with slider.
Slide down to turn off lights.
Low-end light level adjustment to accommodate a wide range of bulbs.
100% factory tested
Controls 120 V/150 W LED/CFL, and 600 W incandescent/halogen loads. Slide up to brighten, down to dim/off. Provides reliable dimming of dimmable LED/CFLs as well as incandescents and halogens