Lotus LED Lights LFR-6R-RB-14W-5CCT
LFR-6R-RB-14W-5CCT Product Description
6" Round Regressed Backlit LED 2-Hour Fire Rated 14W 5CCT Air-Tight Type IC Wet CRI 90+- 2 Hour Fire Rated without additional housing or hardware
- All Steel Heat Resistant Casing provides up to 2 Hour Fire Protection
- Intumescent Gasket for additional sealing in case of fire
- 3/8″ Regressed for Reduced Glare
- 1 1/4″ Thick – Install in Limited Ceiling Spaces
- Heavy Duty Steel Spring Clips for secure installation
- 1 1/2″ Spring Height for installations on 2 x 5/8″ drywall
- Plenum Rated Cable for Commercial Installations
- Type IC, Air-Tight & Wet Location Rated
- Driver Inside Connection Box – No Junction Box Needed
Product Specifications:
Brand: Lotus LED LightsPart Number: LFR-6R-RB-14W-5CCT
Driver Input: 120V AC 50/60 Hz
Wattage: 14W
Color Temperature: 5CCT: 2,700K / 3,000K / 3,500K / 4,000K / 5,000K
Lumens: 1,750 Lumens
Halogen Equivalent: 150 W
Beam Angle: 100°
CRI: 90+
Trim: Round White
Dimming: TRIAC Dimmers 10% - 100%
Air Tight & Type IC: Yes
Approved Location: Insulated Ceiling & Wet Locations
Operating Temp: -4° to 104° F
Life Time: L70 at 50,000 Hours
Downlight Diameter: 6"
Fixture Thickness: 1.25"
Cut Out: 6" to 6.25"
Color: White
About Lotus LED Lights
Lotus LED Lights is a family-owned and operated business specializing in LED lighting. We Design, Produce and Distribute to Electrical Wholesalers Slim LED Recessed Lighting Fixtures of High Quality and with Unique Features.We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.