Lotus LED Lights LED-2-S15W-5CCT-2RRBK-2RSH-60D
LED-2-S15W-5CCT-2RRBK-2RSH-60D Product Description
Lotus LED Lights 2 Inch Round Recessed LED Downlight, Wattage 15W, 5CCT Selectable, Lumens 1000lm, 60° Beam Angle, Black Reflector, Round Trim Square Hole.
Specifications:
Brand Lotus LED Lights
Beam Angle 60 degree
Bulb Color CCT Switchable
Color Temperature 2700/3000/3500/4000/5000 Kelvin
Compliance T24
CRI 90+
Damp Location Yes
Diameter 3.13 Inch
Dimmable 0 - 10V
Downlight Shape Round
Downlight Size 2 Inch
Downlight Type Regressed
Energy Star Yes
ETL Listed Yes
Finish White
Fixture Type Downlight
Halogen Equivalent 100 Watt
Height 4.38 Inch
IC Rated Yes
Installation Type Clip on/No Can
Item number LED-2-S15W-5CCT-2RRBK-2RSH-60D
Lamp Type Integrated LED
Lumens 1000
Mount Type Recessed
Reflector Finish Black
Safety Rating Air Tight
Shape Round
Trim Finish Trim Square Hole
Voltage 120 Volt
Warranty 5 Year
Wattage 15 Watt
About Lotus LED Lights:
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.