Lotus LED Lights LED-2-S15W-5CCT-2RRAK-2RSH-24D
LED-2-S15W-5CCT-2RRAK-2RSH-24D Product Description
The Lotus LED Lights 2" Recessed LED With Integral Driver In Connection Box Interchangeable Reflectors, Trims & Lens Available
Specifications:
Brand: Lotus LED Lights
Model: LED-2-S15W-5CCT-2RRAK-2RSH-24D
Fixture Type: 2" Recessed LED
Reflector: Alzak
Trim: Square Hole
Wattage: 15W
Lumen Output: 820-880-960-1000-960
Color Temperature: 5CCT: 27K-30K-35K-40K-50K
CRI: 90+
Beam Angle: 24°
Dimming: TRIAC (120V, 10-100%)
Driver: 120V AC Triac Dimmable
J-Box Volume: 6.53 in³ (2 in/out 12AWG)
Housing: Type IC Rated
Approved Locations: Insulated Ceiling Damp Locations
Operating Temp: -4°F to 104°F (-20°C to 40°C)
Certifications: cETLus, T24
About Lotus LED Lights:
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.