Lotus LED LED-2-S15W-3018K-2RRDM-2RST-BK
LED-2-S15W-3018K-2RRDM-2RST-BK Product Description
2" Recessed LED With Integral Driver In Connection Box. Interchangeable Reflectors, Trims & Lens Available
Specifications:
Brand: Lotus LED Lights
Part Number: LED-2-S15W-3018K-2RRDM-2RST-BK
Applications: Commercial & High End Residential
Energy Used: 15 W
Color Temperature (K): Dim to Warm 3000-1800K
Light Output (lm): 800
Halogen Equivalent: 100 W
Beam Angle: 38°
CRI: 90+
Default Driver: 120V AC Triac Dimmable
Optional Driver: 120-347V AC 0-10V Dimmable
J-Box Volume: 6.53 in³ / 2 in 2 out 12AWG
Dimming: TRIAC Dimmers 10% - 100%
Approved Location: Insulated Ceiling & Damp Locations / Wet with 2RST trim
Air Tight: Yes
Ambient Temperature: -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C)
Projected Life: 70% Light Output at 50,000 Hours
Certification: cETLus, T24, Energy Star
Warranty: 5 Year
Reflector Finish: Diamond
Specialty Trim: Black Shower Trim
Features:
4 3/8" Deep - Install Where Ceiling Space Is Limited
Type IC Rated - No Housing Required
Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
About Lotus LED Lights:
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.