Lotus LED Lights LD6R-35K-BR-BT 6" Deep Regressed Led Downlight - 18w - Black Reflector - Black Trim - 3500k - 1,600 Lumens - 120v
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : LD6R-35K-BR-BT
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Lotus LED Lights LD6R-35K-BR-BT
LD6R-35K-BR-BT Product Description
The new deep regressed models by Lotus LED Lights provide efficient LED illumination without glare in an elegantly designed downlight. The deep reflector and high-end finish trim present an architectural aesthetic, and open-plenum rated armored cable connection are suitable for commercial application. Being IC-rated, these lights can be installed right into the ceiling without housing and, being only 3.5" deep, can be installed where ceiling space is limited. A high CRI of 90+ means you'll enjoy true color rendering in the area of illumination. Comes standard as 120V dimmable, with optional 0-10V dimmable driver available.
The LD6R-35K-BR-BT is a 6" round 18 watt deep regressed LED downlight with a black trim and black reflector that provides 1,600 lumens of 3500K warm neutral white light and the following features:
120V dimmable (0-10V dimmable driver available)
IC-rated
Wet and damp location rated
High CRI of 90+ for true color rendering
Open plenum rated armored cable and metal connectors
Fast and easy installation and no junction box required
Air-tight
Energy Star
Title-24 certified
50,000 hour rated
About Lotus LED Lights:
We believe in what we do and support our customers by not discontinuing products as they evolve. The company’s success is rooted in providing a wide variety of high-quality products, innovative designs and excellent customer service. With 3 stocking warehouses in the USA and 2 in Canada, Lotus LED Lights can ship most orders the same day to deliver the next or 2nd-day ground to 80% of our 4,000+ distributors across North America.