Keystone KT-LED11.5BR40-830 /G3 LED Bulb BR40 Flood, 75W Equivalent, 110 Deg Beam Angle, E26 Medium Base, Lumens 940 lm, Color Temperature 3000K, 80 CRI, Generation 3
Available: In stock
SKU : KT-LED11.5BR40-830 /G3
BRAND : Keystone
Category : LED Trims And Bulbs
Request A Quote
View full details
Keystone KT-LED11.5BR40-830 /G3
KT-LED11.5BR40-830 /G3 Product Description
Keystone 11.5W LED BR40 bulb has an E26 base with 110 degree beam angle and 3000K color temperature. It is dimmable and has a durable plastic housing.
Specifications:
Brand Keystone
Part Number    KT-LED11.5BR40-830 /G3
Beam Angle    110
Color Temperature    3000K
CRI    80
Dimmable    Yes
Efficacy    82 lm/W
Lamp Base    E26
Life Hours    15000
Lumens    940 lm
Maximum Voltage    120V
Warranty    3 Yr
Wattage    11.5W
Wattage Equivalent    75W Hal.