Keystone KT-HBLED90-1.5F-840-VDIM-P /G2 XFit Linear LED High Bay - 13,500 Lumens - 90W - 4000K - 120-277V
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KT-HBLED90-1.5F-840-VDIM-P /G2
BRAND : Keystone
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
Keystone KT-HBLED90-1.5F-840-VDIM-P /G2
KT-HBLED90-1.5F-840-VDIM-P /G2 Product Description
Features:
90W fixture with 4000K color temperature for balanced, neutral white illumination
Outputs 13,500 lumens with 80+ CRI and efficacy up to 150 lm/W
V-hook and chain mounting accessories included for versatile installation options
Frosted lens eliminates glare for superior visual comfort
120-277V operation with 0-10V dimming capability
Compatible with Keystone SmartSafe emergency LED drivers for backup lighting applications
50,000 hour rated life backed by a 10-year limited warranty
Specifications:
Product Category:    Hi-Bay - Linear
Brand:    Keystone
Manufacturer Part Number:    KT-HBLED90-1.5F-840-VDIM-P /G2 UPC:    843654136844
Lumens:    13,500 Lumens
Wattage:    90 Watts
Input Voltage:    120-277V
Dimmable:    0-10V
Color Temperature:    4000K
Rated Hours:    100,000 Hours
Min Operating Temp:    -4 Degrees F
CRI:    80+
Special Features:    Sensor Ready
Length:    17.3"
Width:    15"
Height:    2.4"