Keystone KT-FLED140PSHV-R2C-UNV-8CSB-VDIM 100/140W LED Flood Light with PhotoCell, 6Hx6V, 277V-480V, CCT Select, Bronze Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KT-FLED140PSHV-R2C-UNV-8CSB-VDIM
BRAND : Keystone
Category : LED Landscape Lighting
Request A Quote
View full details
Keystone KT-FLED140PSHV-R2C-UNV-8CSB-VDIM
KT-FLED140PSHV-R2C-UNV-8CSB-VDIM Product Description
Keystone Technologies' 100/140W LED flood light has a bronze finish with built-in dusk-to-dawn photocell and 6Xx6V beam angle. Rated for 277V-480V universal voltage installation.
Features:
Bronze Finish.
100/140W; 277V-480V.
6Hx6V Beam Spread.
High power floodlight with innovative design based on established floodlight principles.
Suitable for ground, pole, or building mount applications.
Heavy-duty slipfitter and trunnion mount options included.
Precision-crafted optics lens.
Keystone 0-10V dimming driver with 12V AUX power tap and 6kV surge protection.
Specifications:
Part Number    KT-FLED140PSHV-R2C-UNV-8CSB-VDIM
Certificate    cUL/UL Listed, DLC Premium
Color / Finish    Bronze
Color Temperature    3000K, 4000K, 5000K
CRI    80
Dimmable    Yes
Efficacy    155 lm/W
Life Hours    50000
Lumens    13500 Lm, 14500 lm, 15500 lm, 17500 lm
Maximum Voltage    277V-480V
Warranty    10 Yr
Wattage    100W, 140W