Keystone KT-BPLED30-24-850-VDIM-P /G2 2x4 LED Panel, 30W, 120-277V Input, 5000K, 0-10V Dimming, Backlit Design. UGR <19 Premium Series. Generation 2.
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : KT-BPLED30-24-850-VDIM-P /G2
BRAND : Keystone
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Keystone KT-BPLED30-24-850-VDIM-P /G2
KT-BPLED30-24-850-VDIM-P /G2 Product Description
2' × 4' Backlit LED Panel Light | 30W | 120–277V Input | 0–10V Dimming
Features:
• Aluminum frame featuring stepped-edge design detail and gloss
white paint for improved aesthetics
• Backlit style design; fits standard T-grid ceilings
• Suitable for recessed- or surface-mount (with optional
accessories)*
• Construction features precise optical lenses over each individual
LED, offering optimal light diffusion and consistent surface
illumination, with no risk of yellowing over product lifetime
• LED chip lifetime: L70 >100,000 hours @ 25ºC/77ºF ambient
• Suitable for damp locations
• Powered by Keystone 0–10V dimmable LED driver with
built-in junction box
• Compatible with Keystone SmartSafe LED emergency backup
• Over 50% energy savings compared to traditional fluorescent troffers
• Operating temperature range: –20°C/–4°F to 40°C/104°F
• Available with Keystone’s Smart Loop Bluetooth™ mesh wireless
system, with features such as high-end trim, grouping, occupancy/
vacancy sensing, and scheduling.
Specifications:
Brand:    Keystone
Manufacturer Part Number:KT-BPLED30-24-850-VDIM-P /G2
Input Voltage:120-277V
Wattage:30W