Eurofase Lighting ECO1RTL02RF15DTWNCL Small Aperture Round Trumpet Shaped Recessed Round Trimless Downlight, Wattage 15W, CCT Dim to Warm, Beam Angle Narrow 15°, Clear Diffuser, White Finish
Available: In stock
SKU : ECO1RTL02RF15DTWNCL
View full details
Eurofase Lighting ECO1RTL02RF15DTWNCL
ECO1RTL02RF15DTWNCL Product Description
SPECIFICATIONS:
Brand: Eurofase
SKU: ECO1RTL02RF15DTWNCL
FIXTURE BODY: 18 gauge powder coated steel body. Aluminum powder coated trim or trimless mesh plate
INSTALLATON TYPE: Remodel/existing ceiling N/C plate, IC Box
CUT HOLE Trim: Ø3”, Trimless: Ø3 1/4”
COLOR FINISH: White
LIGHT MODULE: High output, high efficiency LED COB, Lumen Maintenance: 70%@50,000hrs
INPUT VOLTAGE: 120V - 277V
WATTAGE: 10W IC Rated, 15W Non-IC Rated
POWER SUPPLY: ERP 10W or 15W, Constant Current 250mA or 350mA power supply Minimum operating temperature: -30° Enclosed in a Junction box with 12” flexible cable to mate to module connector
CRI: 90+
DIMMING: TRIAC/ELV/0-10V
DELIVERED LUMENS: 10W, 730 Lumens & 15W, 960 Lumens, Dim to Warm: 15W, 710 Lumens