Eurofase EF50240S5 Dual Element 39 Inch 5000 Watt Electric Patio Heater With Brix Decor Plate - 240V - Stainless Steel
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : EF50240S5
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Eurofase Lighting EF50240S5
EF50240S5 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 5000 Watt 240V heater warms an approximate 9 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF50 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
Manufacturer: Eurofase Lighting
SKU : EF50240S5
UPC : 773546321723
Wattage : 5000 Watts
Family/ Series : EF50
Voltage Rating : 240V
Finish : Stainless Steel
Construction : Stainless Steel (304 SS)
Heating Area (Approximate) : 9’x10’ (90 sq.ft.)
Mounting Options : Wall/ Ceiling/ Flush/ Pole*
Mounting Angle (Wall/Ceiling) : 30°/45°
Mounting Angle (Pole)* 0°/15°/30°/45°/60°
Length : 39.37”
Height : 8.1875”
Depth(With 6.36”Brackets) : 9.36” (6.36”+3”)