Eurofase EF25240S5 Single Element 39 Inch 2500 Watt Electric Patio Heater With Brix Decor Plate - 240V - Stainless Steel
Available: In stock
SKU : EF25240S5
View full details
Eurofase Lighting EF25240S5
EF25240S5 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2500 Watt 240V heater warms an approximate 7 x 7 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF25 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
Manufacturer: Eurofase Lighting
SKU : EF25240S5
UPC : 773546389877
Wattage : 2500 Watts
Family/ Series : EF25
Voltage Rating : 240V
Finish :  Stainless Steel
Length  : 39.37”
Height:  : 8.1875”
Depth(With 6.36”Brackets)  : 9.36” (6.36”+3”)