Eurofase EF25208B4 Single Element 39 Inch 2500 Watt Electric Patio Heater With Astra Decor Plate - 208V - Black
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : EF25208B4
Category : Electrical
Request A Quote
View full details
Eurofase Lighting EF25208B4
EF25208B4 Product Description
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2500 Watt 208V heater warms an approximate 7 x 7 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF25 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Specifications:
Manufacturer: Eurofase Lighting
SKU : EF25208B4
UPC : 773546389563
Wattage : 2500 Watts
Family/ Series : EF25
Voltage Rating : 208V
Finish : Black
Construction : Stainless Steel (304 SS)
Heating Area (Approximate) : 7’x7’ (49 sq.ft.)
Mounting Options : Wall/ Ceiling/ Flush/ Pole*
Mounting Angle (Wall/Ceiling)  : 30°/45°
Mounting Angle (Pole)* 0°/15°/30°/45°/60°
Length  : 39.37”
Height:  : 8.1875”
Depth(With 6.36”Brackets)  : 9.36” (6.36”+3”)