ESL Vision ESL-HZRHB-S60W-150-HV-120D Hazard Series Round High Bay Class 1 Div 1, 60 Watt, 8,400 Lumens, 5000K, 200–480VAC, Beam Angle 120°
Available: In stock
SKU : ESL-HZRHB-S60W-150-HV-120D
View full details
ESL Vision ESL-HZRHB-S60W-150-HV-120D
ESL-HZRHB-S60W-150-HV-120D Product Description
The Hazard Series Round High Bay Class 1 Div 1 delivers 8,400 lumens at 60W with 5000K color temperature and >70 CRI. Designed for hazardous environments, it operates on 200–480VAC with a 50/60Hz frequency. Featuring IK10 impact rating, marine-rated coating, and 10kV surge protection, it withstands temperatures from -40°F to 140°F. ABS certified and built to last over 150,000 hours, it includes a 7-year warranty with a 10-year option. Dimensions: 14.09"x14.09"x9.88".
Specifications:
Manufacturer: ESL Vision
UPC: 196065682913
Power: 60 Watts
Lumen Output: 8,400 Lumens
Power Factor: >0.9
Operating Temperature: -40°F–140°F (-40°C–60°C)
Input Voltage: 200–480VAC
Life Span: >150,000 Hours
Warranty: 7 Year Warranty with 10 Year Option
Product Weight: 46.30 lbs
Dimension: 14.09"x14.09"x9.88"
Marine Rated Powder Coating
Standard 10kV Surge Protection