Available: In stock
SKU : ESL-HZRHB-S40W-250-120D
View full details
ESL Vision ESL-HZRHB-S40W-250-120D
ESL-HZRHB-S40W-250-120D Product Description
The Hazard Series Round High Bay Class 1 Div 2 delivers 5,600 lumens at 40W with 5000K color temperature and >70 CRI. Designed for hazardous environments, it operates on 120–277V with a 50/60Hz frequency. Featuring IK10 impact rating, marine-rated coating, and 10kV surge protection, it withstands temperatures from -40°F to 140°F. ABS certified and built to last over 150,000 hours, it includes a 7-year warranty with a 10-year option. Dimensions: 9.0”x9.0”x6.2”.
Specifications:
Manufacturer: ESL Vision
SKU: ESL-HZRHB-S40W-250-120D
UPC: 196065682647
Power: 40 Watts
Lumen Output: 5,600 Lumens
Power Factor: >0.9
Operating Temperature: -40°F–140°F (-40°C–60°C)
Input Voltage: 120–277 VAC
Life Span: >150,000 Hours
Warranty: 7 Year Warranty with 10 Year Option
Product Weight: 7.72 lbs
Marine Rated Powder Coating
Standard 10kV Surge Protection
Dimensions: 9.0”x9.0”x6.2”