ELCO Lighting ET530-12B 12 Inch Extension Electronic Low Voltage Roundback Accent Light with Stem Extension Track Fixture 50W Black Finish
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : ET530-12B
BRAND : ELCO Lighting
Category : Accessories
Request A Quote
View full details
ELCO Lighting ET530-12B
ET530-12B Product Description
Electronic Low Voltage Roundback Accent Light with Stem Extension Track Fixture
Features:
Use with 1 or 2 circuit track and accessories.
Lamp: 12V 50W MR16.
This track head comes standard as H Style.
J (Juno) and L (Lightolier) styles are available:
For J style please order PJTLO (W/B) with the track
head.
For L style please order PLTLO (W/B) with the track
head.
Note these must be factory installed.
Fixture comes with:
(1) 12V solid state transformer
(1) 12" - 48" stem extension
(1) Low Voltage Track Fixture
Specifications:
Wattage 50W
Voltage 12V
Technical Details:
Adjustability: Track head is adjustable 180° vertically with 358° rotation.
Lamp: Compatible with BiPin GU5.3 MR16 lamps. (Lamp not included).
Electrical: Solid state electronic Low Voltage Transformer is compatible with 20W to 50W lamps or 20W to 75W lamps. Designed for noiseless operation.
Dimmability: Works with 120V electronic low voltage rated dimmers. Dims down to 10%. For full list of dimmers, refer to the Dimmer Compatibility List.