Available: In stock
SKU : E36PW-1524
BRAND : ELCO Lighting
Category : LED Commercial Lighting
Request A Quote
View full details
ELCO Lighting E36PW-1524
E36PW-1524 Product Description
FEATURES :
Modern Pendant Die-Cast aluminum fixture for easy maintenance and upgrades
Available with 120″ Field Cuttable Cable or Stems (12", 24", 36", 48", 60", 72" and 84")
Includes Standard 38º lens, with 28º and 60º lenses. Optional: 15º and 18º lenses available
Fits 3 ½″ and 4″ Octagon and Round Junction boxes
Specifications:
Wattage 18W
Lumens 1500 lm
Voltage 120V
Color Temp. 2400K
Electrical: Module connects to 120V power supply. High-efficiency driver with a power factor >0.9. Start time of less than 0.75 seconds.