Elco Lighting E36MB-1530 3" Koto Sylo™ Monopoint, Color Temperature 3000K, Lumens 1500 lm, Dimming Triac/ELV, Beam Angle 38° All Black
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : E36MB-1530
BRAND : ELCO Lighting
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Elco Lighting E36MB-1530
E36MB-1530 Product Description
SPECIFICATIONS:
Wattage 18W
Lumens 1500 lm
Voltage 120V
Color Temp. 3000K
Dimmable Triac/ELV
Lamp Type LED
Beam Angle 38°
CRI 95+
Damp LocationUL Listed
FEATURES:
Modern Monopoint Die-Cast aluminum fixture for easy maintenance and upgrades
Standard Fixtures or Fixtures with Stems (12", 24", 36", 48", and 60") available
Includes Standard 38º lens, with 28º and 60º lenses. Optional: 15º and 18º lenses available
Fits 3 ½″ and 4″ Octagon and Round Junction boxes
Sunset option dims from 3000K to 1800K
Human Centric option dims from 4000K to 2200K
90° tilt, 358° rotation
Energy Star Certified. Title 24 JA8-2019 Compliant
Life span of 50,000 hours L70
Technical Details:
Installation: Twist-on design for toolless module installation.
Electrical: Module connects to 120V power supply. High-efficiency driver with a power factor >0.9. Start time of less than 0.75 seconds.