Elco Lighting E1L12NF35W 1" Square Recessed Oak™ Downlight, Beam Angle 28° Color Temperature 3500K, All White
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : E1L12NF35W
BRAND : ELCO Lighting
Category : LED Recessed Lighting
Request A Quote
View full details
Elco Lighting E1L12NF35W
E1L12NF35W Product Description
Elco Lighting 1" Square Recessed Oak™ Downlight, Beam Angle 28°, Color Temperature 3500K, All White
SPECIFICATIONS:
Wattage 6.1W
Lumens 650 lm
Voltage 12V AC
Color Temp. 3500K
Dimmable Yes
Lamp Type LED
Beam Angle 28°
FEATURES:
Requires 12V AC transformer. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.
IC Airtight for use with direct contact to insulation
Height allows for use in ceilings with under 3" depth. Ceiling thickness can be reduced from fixture depth.