Eiko LLH-2DX-40K-U-EB30 2ft. Linear Highbay LED – 162W, 21,000 Lumens, 4000K Neutral White, 0-10V Dimming, 120-277V, DLC Premium, IP20, Damp Rated with 30W External Backup battery, 100-277V
Available: In stock
SKU : LLH-2DX-40K-U-EB30
View full details
Eiko LLH-2DX-40K-U-EB30
LLH-2DX-40K-U-EB30 Product Description
High-performance 2ft. linear highbay LED delivers 21,000 lumens (129 lm/W efficacy) of bright 4000K neutral white light, replacing 360W metal halide or 250W HPS fixtures. Features 0-10V dimming for precise lighting control and operates on 120-277V systems. DLC Premium certified for energy rebates, with 80+ CRI and T20 exempt status. Damp location rated (IP20) with a wide operating range (-22°F to 122°F). UL-listed for safety, ideal for warehouses, factories, or gyms needing powerful, dimmable illumination. Combines energy savings with industrial-grade durability.
Specifications:
Brand: Eiko
SKU: LLH-2DX-40K-U-EB30
UPC: 31293155498
Voltage: 120-277VAC
Lumens: 21,000 lm
Wattage: 162W
Efficacy: 129 lm/W
CCT: 4000K
CRI: 80+
30W External Backup battery, 100-277V
Dimming: 0-10V
Nominal Size: 2 Foot
Replacement For/Equivalent: 360W Metal Halide or 250W High Pressure Sodium
DLC Version: DLC Premium
T20 Status: Exempt
IP Rating: IP20
Location Rating: Damp
ETL: No
UL: Yes
Operating Temperature Range: -22°F to 122°F (-30°C to 50°C)