Diode LED DI-12V-BLBSC1-35-100 100ft Spool Blaze Basics 100+ Lumen Per Foot LED Tape Light Color Temperature 3500K 12V DC
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : DI-12V-BLBSC1-35-100
BRAND : Diode LED
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Diode LED DI-12V-BLBSC1-35-100
DI-12V-BLBSC1-35-100 Product Description
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Wattage: 1.43/ft
Lumens: 117/ft
Max Run: 27 ft
Cut Points: 2 in
LED Chips: 18/ft
Color Temperature: 3500K
CRI: 90+
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.32, Height = 0.1"
Environment: Indoor / Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 7 Year
LED Chip Type: 2835 Guang Mau Chip
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy (lm/w): 80~98
Mounting: 3M™ 55280 Adhesive
Connections: 2.5 inch hard-wire lead: 20/2 AWG
Ambient Temp: -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp: -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)