Diode LED DI-24V-VLX1-30-100 100ft Spool Valent X High-Output 100+ Lumen Per Foot LED Tape Light Color Temperature 3000K, Watt 1W/ft 24V DC
Available: In stock
SKU : DI-24V-VLX1-30-100
View full details
Diode LED DI-24V-VLX1-30-100
DI-24V-VLX1-30-100 Product Description
Specifications:
Voltage: 24 Volt
Wattage: 1W /ft
Lumens: 106/ft
Max Run: 80 ft
Cut Points: 1.32 in
LED Chips: 72/ft
Color Temperature: 3000K
CRI: 95+
Dimmable: Yes
Field Cuttable: Yes
Dimensions: Width = 0.47", Height = 0.1"
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: 2835 Guang Mau Chip
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy (lm/w): 109~121
Mounting: 3M mounting tape on back of tape.
Connections: 36" female DC lead, and 36" bare lead: 22/2 AWG
Ambient Temp: -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp: -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)