Diode LED DI-24V-SE-NBL4-27-16 16.4ft Neon Blaze Flexible LED Lighting Color Temperature 2700K, Watt 4.4W/ft, Lumens 208lm/ft 24V Side Emitting
Available: In stock
SKU : DI-24V-SE-NBL4-27-16
View full details
Diode LED DI-24V-SE-NBL4-27-16
DI-24V-SE-NBL4-27-16 Product Description
The Diode LED Neon BLAZE Series DI-24V-SE-NBL4-27-16 24V LED Tape Light is premium LED tape that has a max run of 16 feet. This LED tape light emits 208 Lm/ft,consumes 4.4 W/ft and produces a 2700K color temperature that provides a smooth illumination through the entire strip.
Specifications:
Voltage: 24 Volt
Wattage: 4.4W /ft
Lumens: 208 lm/ft
Color Temperature: 2700K
Max Run: 15 ft
Cut Points: 2 in
CRI: 80+
Diffusion: Zero Line Diffusion
Dimmable: Yes
Field Cuttable: Yes
Dimensions: Height = 0.75", Width = 0.37"
Environment: Outdoor / Wet Location / IP65
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 5 Year
Direction: Side Bending
Tight Bend Radius
Mimics Traditional Neon
Lettering or Accent Lighting
Material: UV/IR resistant silicone
Mounting (sold separately): Bottom U-Clip, Top U-Clip
Ambient Temp: -4 - 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp: -4 - 176°F (-20 ~ 80°C)