Diode LED DI-24V-BLX3-35-W016 16.4ft Spool Blaze X Wet Location 300+ Lumen Per Foot LED Tape Light Color Temperature, 3500K, Watt 4.3W/ft 24V DC
Available: In stock
SKU : DI-24V-BLX3-35-W016
View full details
Diode LED DI-24V-BLX3-35-W016
DI-24V-BLX3-35-W016 Product Description
Specifications:
Voltage: 24VDC
Wattage: 4.3W/ft
Lumens: 320/ft
Cut Points: 2 in
Max Run: 40 ft
Max Run (Class 2): 22 ft
LED Chips: 36/ft
Color Temperature: 3500K
CRI: 95+
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.39", Height = 0.18"
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: Epistar 2835 Guang Mau
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy 3 (lm/w): 69~78
Mounting 4 : Mounting Clips and 3M™ 55236 Adhesive
Connections 5 : 2.5 inch hard-wire lead: 20/2 AWG
Ambient Temp 6 : -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp 7 : -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)