Diode LED DI-24V-BLC-RD-100 100ft Spool Blaze Colors LED Tape Light Red 24V DC
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : DI-24V-BLC-RD-100
BRAND : Diode LED
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Diode LED DI-24V-BLC-RD-100
DI-24V-BLC-RD-100 Product Description
Specifications:
Voltage: 24 Volt
Wattage: 2.93/ft
Lumens: 89/ft
Max Run: 40 ft
Cut Points: 2 in
LED Chips: 36/ft
Color: Red
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.32", Height = 0.1"
Environment : Indoor / Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: 2835 Guang Mau Chip
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy (lm/w): 80~98
Mounting: 3M™ 55236 Adhesive Backing
Connections: 2.5 inch hard-wire lead: 20/2 AWG
Ambient Temp: -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp: -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)