Diode LED DI-12V-BLC-BL-016 16.4ft Spool Blaze Colors LED Tape Light Blue 12V DC
Available: In stock
SKU : DI-12V-BLC-BL-016
View full details
Diode LED DI-12V-BLC-BL-016
DI-12V-BLC-BL-016 Product Description
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Wattage: 2.93/ft
Lumens: 43/ft
Max Run: 20 ft
Cut Points: 1 in
LED Chips: 36/ft
Color: Blue
Dimmable: Yes
Dimensions: Width = 0.32", Height = 0.1"
Environment : Indoor / Damp Location
Certification: UL Listed 2108
Warranty: 12 Year
LED Chip Type: 2835 Guang Mau Chip
LED Chip Beam Angle: 120°
Luminous Efficacy (lm/w): 80~98
Mounting: 3M™ 55236 Adhesive Backing
Connections: 2.5 inch hard-wire lead: 20/2 AWG
Ambient Temp: -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Operating Temp: -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)