Diode LED DI-120V-INFBSC3-42-164 164 ft Spool Infiniline LED Tape Light 120V, Color Temperature 4200K
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Available: In stock
SKU : DI-120V-INFBSC3-42-164
BRAND : Diode LED
Category : LED Indoor Lighting
Request A Quote
View full details
Diode LED DI-120V-INFBSC3-42-164
DI-120V-INFBSC3-42-164 Product Description
Driverless 120VAC flexible linear light for long runs up to 165 feet on a single power feed. Ideal for coves, and cost-effective to install. INFINILINE is factory assembled to your lengths for UL compliance as a hard-wired or plug-in fixture.
Specifications:
Voltage/Wattage: 120VAC / 3.7W/ft.
Color Temperature: 4200K
Lumens: 351 Lm/ft.
Max Run: 164 ft
LED Chips: 21/foot
CRI: 90+
Field Cuttable: No
Dimensions: 0.63 x 0.31 in. (W x H)